/* Always have wp_head() just before the closing * tag of your theme, or you will break many plugins, which * generally use this hook to add elements to such * as styles, scripts, and meta tags. */ نیمکت | مبلمان شهری ژئوپارک
چند مهم برای خرید یک نیمکت پارکی خوب

چند مهم برای خرید یک نیمکت پارکی خوب

استراحت یک مقوله مهم برای مردم به خصوص افراد مسن جامعه است، خصوصاً اگر در یک مکان عمومی باشند. بنابراین افراد مسئول باید به فکر تعبیه نیمکت پارکی در فضا هایی مثل پارک و … باشند.

این نیمکت ها برای دانشجویان، کودکان و خانواده ها نیز کارآمد است تا بتوانند از فضای اطراف نیز لذت ببرند و استراحت کنند.

زیرا بسیاری از افراد هستند که اوقات فراغت خود را در پارک‎ ها با نشستن بر روی نیمکت ‎ها می‌گذرانند. نیمکت های پارکی در انواع و اقسام مدل ها تولید شده که بسته به محل استفاده هر کدام خریداری می شوند.

یک نیمکت پارکی خوب باید طول مناسبی داشته باشد تا چند نفر روی آن به راحتی بنشینند. جنس آن می تواند از چوب، فلز، بتن و حتی سنگ باشد.

نکات مهم به هنگام خرید نیمکت پارکی

برخی از این نکات شامل:

¤ توجه به محل نصب نیمکت؛

مهم ترین نکته در نظر گرفتن فضایی است که قرار است نیمکت پارکی در آنجا نصب شود. اینکه فضای مورد نظر شما بزرگ است یا کوچک؟ چه فضایی را قرار است اشغال کند؟ و ….

با بررسی پاسخ این سوالات و با توجه به فضای موجود، طرح و اندازه نیمکت ‎ها را بررسی نمائید و سعی کنید یک تصور ذهنی از فضا داشته باشید تا راحت تر انتخاب کنید.

¤ متریال سازنده نیمکت پارکی؛

نوع متریالی که در ساخت نیمکت پارکی به کار می رود در کیفیت و مقاومت آنها نقش مهمی دارد، برای مثال:

  • یکی از مواد ساخت نیمکت ‎ها، آلومینیوم است که برای ساخت نیمکت‎ های فضای باز، مکان های تفریحی و استادیوم ‎ها کاربردی است. نیمکت هایی از جنس آلومینیوم هم مقرون به صرفه هستند و هم بسیار سبک، از طرفی به راحتی می توان آنها را جا به جا کرد.
  • بتن ها دیگر متریال کاربردی هستند که در هر شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم ­اند. اما قابلیت جا به جایی ندارند.
  • فایبر گلاس نوعی دیگر از متریال ‎ها است که ماندگاری بالایی دارند و در رنگ ‎های مختلف تولید می شود.
  • آهن یا فلز نوعی دیگر از مواد سازنده نیمکت های پارکی هستند ‎ که مقاومت بالایی دارند و در رنگ‎ های مختلفی طراحی می‌شوند.
  • ترموپلاستیک یک متریال سازگار با محیط زیست است و در مکان های مختلفی مثل مدارس، پارک‎ ها، فضاهای تفریحی و ساختمان ‎های اداری استفاده می شود. ترموپلاستیک بر خلاف سایر روکش ‎های فلزی، قابل ترمیم است.
  • چوب از متداول ‌ترین و سبک ترین موادی است که برای ساخت نیمکت ‎های پارک استفاده می شود. البته باید برای ماندکاری این نیمکت ها، آنها را با موادی که حشراتی مثل موریانه را از آن دور می‌کند ضدعفونی کنند. معمولاً از چوب کاج، بلوط و ماهون یا ساج استفاده می شود. برای چوب‎ های مرغوب که در نیمکت پارک یا فضای باز استفاده می‌شوند، به دنبال آنهایی باشید که از چوب ‎های وسط قلمه ساخته شده و دارای رگه ثابت هستند.
  • فلز هم یکی دیگر از مواد سازنده نیمکت پارکی است که البته باید مقاومت آن در برابر شرایط آب و هوایی را سنجید. در ضمن بهتر است، فضای ظاهری آن را با ظاهری که می ‌خواهید در فضای بیرونی باشد مطابقت دهید. آلومینیوم اکسترود شده، آلیاژ آلومینیوم و آهن زینتی از بهترین نوع فلزات هستند.
  • حصیر که برای ساخت نیمکت ‎های حصیری به کار می رود، زیبایی بسیار دارند و معمولاً از چوب بامبو، درخت مو یا گیاهان پایا هستند. نکته اینجاست که تنها برای ایوان یا هر منطقه پوشیده دیگر در خارج از منزل مناسب هستند.
  • رزین یا پلاستیک هم دیگر متریال مناسب این کار است که سبک، مقرون به صرفه، با دوام و با نگهداری آنها آسان می باشد.

¤ زیبایی و ایجاد رفاه برای شهروندان؛

نیمکت پارکی جزئی از مبلمان شهری است که در فضاهای عمومی یا محیط شهری استفاده می شود. نیمکت ها یا به طور کلی مبلمان شهری به دلیل ماهیت فضای موجود و کارکرد آنها، در جای خود ثابت یا نیمه ثابت هستند.

علاوه بر آن در زیباسازی شهر بسیار تأثیرگذار هستند که اگر با توجه به فرهنگ و اصالت شهرها انتخاب شود، ین زیبایی دو چندان می شود.

زیباسازی فضای شهری با ژئوپارک

با توجه به آنچه گفته شد، نیمکت پارکی نه تنها در پارک بلکه در منزل شخصی، باغ، ویلا و … نیز کاربردی است. مهم این است که به هنگام خرید به نکات نکته گفته شده در بالا دقت کنید.

شرکت مبلمان شهری ژئوپارک، علاوه بر ارائه انواع نیمکت پارکی می تواند شما را هنگام خرید راهنمایی کند، کافی است به سایت geoparkco.com مراجعه کنید.

نیمکت پارکی استاندارد

یک نیمکت پارکی استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که زیبایی محیط منزل برای شما اهمیت دارد، زیبا سازی فضای شهری هم مهم است و نیاز به رسیدگی دارد. چگونه؟ با به کار بردن المان هایی مانند سطل زباله مناسب، نیمکت پارکی، وسایل بازی و … .

یکی از مهم ترین المان ها، نیمکت هایی هستند که از تجهیزات رفاهی در پارک ها  محسوب می شوند و تعدادی از آنها بسته به مساحت فضا، در پارک وجود دارد.

اهمیت حضور نیمکت به این دلیل است که پارک یک فضای عمومی و برای سرگرمی است و روزانه کودکان به همراه خانواده های خود برای پیاده روی، بازی کردن، دوچرخه سواری، نشستن و… به آنجا می‌ روند.

پس قطعاً بعد از مدتی راه رفتن و یا بازی نیاز به استراحت دارند، اینجاست که ارزش حضور نیمکت ها مشخص می شود، زیرا پس از راه رفتن و فعالیت، می توانند بر روی نیمکت پارکی استراحت کنند.

طراحی یک نیمکت باید چگونه باشد؟

همانطور که متوجه شدید، این نیمکت ها هم برای زیبایی فضا و هم رفاه مردم نقش دارند. پس علاوه بر رفع نیاز شهروندان برای استراحت باید طراحی خلاقانه ای داشته باشد تا زیبایی و تنوع را هم به همراه داشته باشد.

در واقع پارک المان های چندانی ندارند، پس باید نیمکت ها، چراغ ها و … به گونه ای باشند که زیبایی فضای سبز را دو چندان کنند و به آن رنگ و لعاب ببخشند.

بنابراین با به کار گرفتن کمی خلاقیت، همه نیاز ها رفع خواهد شد. دستگاه های مدرنی که امروزه تولید شده اند تا حد زیادی برای شکل دهی به صندلی پارکی کمک می کنند.

استاندارد های یک نیمکت پارکی

نیمکت پارکی در درجه اول برای استراحت است، پس باید مطابق با استاندارد های معمول طراحی شوند تا شهروندان احساس راحتی کنند.

اما چگونه می توان سه مقوله راحتی و زیبایی را در طراحی گنجاند؟ با رعایت موارد زیر:

مشخصات و استانداردها

مبلمان شهری انواع مختلفی دارد و از آنجایی که در در فضاهای باز قرار دارند، بنابراین باید در مقابل آسیب های محیطی مانند باران، برف و … مقاومت داشته باشند.

پس در درجه اول باید متریالی استفاده شود که در مقابل پوسیدگی ناشی از باران های اسیدی، رطوبت و تغییرات دمایی و … مقاومت کند، مانند نیمکت فلزی، چوبی و بتنی.

به عنوان مثال اگر محل نصب نیمکت در یک پارک جنگلی است، نیکمت چوبی به زیبایی فضا کمک می کند، آن هم دلیل همخوانی چوب درختان با چوب نیمکت است.

در مقابل برای فضاهای فرهنگی و هنری، نوع بتنی مناسب تر است. زیرا هم مقاومت و هم تنوع بالایی دارند.

طراحی و چیدمان 

بعد از انتخاب متریال متناسب با فضا، طراحی و نوع چیدمان نیمکت پارکی اهمیت دارد، یعنی باید در مکان های مناسبی نصب شوند. بهتر است از انواع تکی، دو نفره و چند نفره استفاده کنید تا نیاز همه شهروندان برطرف شود.

محل نصب 

مهم ترین مقوله، نصب کردن نیمکت های پارکی در مکان مناسب است. در واقع باید مکان پیاده روی ها، پارک ها، محوطه های تاریخی و فرهنگی شناسایی شوند تا نیمکت نصب شود.

البته باید این نکته هم مد نظر باشد تا نیمکت ها خیلی به هم نزدیک نباشند و با توجه به مقیاس، نوع کاربری و … تعیین شود. بهتر است در طراحی و چیدمان نیمکت، دورهمی های دوستانه را هم در نظر بگیرید.

علاوه بر آن بهتر است به هنگام نصب آن ها به فرم محیط هم توجه کنید. برای مثال نیمکت هایی با حال قوسی برای زیر آلاچیق ها مناسب ترند، زیرا در کنار زیبایی فضا را صمیمانه تر می کند.

ژئوپارک؛ یک شرکت معتبر برای خرید نیمکت پارکی استاندارد

به عنوان نکته پایانی باید بدانید که یک نیمکت پارکی مناسب نباید مخل آسایش شهروندان شود. چگونه؟ برای مثال با نصب در محل رفت و آمد یا در نزدیکی سرویس های بهداشتی، سطل زباله و … .

بعد از آن متریال و طراحی اهمیت دارد که با مراجعه به یک شرکت معتبر، مشکل حل می شود. بنابراین نباید با عجله اقدام کنید، زیرا ممکن است نه تنها به زیباسازی محیط کمک نکنید بلکه آن را به هم بریزید.

از طرفی ممکن است آسایش خود و دیگران را نیز مختل کنید. پس حتماً مشورت کنید. شرکت مبلمان شهری ژئوپارک، انواع نیمکت های پارکی را ارائه می دهد که زیبایی و راحتی را همزمان در خود دارند.

بهتر است برای اطلاعات بیشتر از محصولات، مشاهده و سفارش آنها به سایت geoparkco.com مراجعه کنید.